top of page

STEM ve Görsel Sanatlar İlişkisi


Sanat etkinlikleri okul öncesi sınıflarının doğal bileşenidir. Araştırmacılar görsel sanatların STEM’e entegrasyonunun okul öncesi dönemdeki çocuklara STEM disiplinlerinde daha başarılı olmalarını sağladığını iddia ederler. Dahası,görsel sanatlar çocukları manipülatif ve ince motor becerilerine ayrıca bilimsel konularda başarı için gerekli görsel,uzamsal düşünme yeteneklerine katkıda bulunur.


Biz de "Stem Maceram Başlıyor" eTwinnig projemizin Mart Ayı planında sanata yer verdik.

Öğretmen sınıfta fırçalar yarışıyor hikayesini anlatarak çocukların dikkatini fırça çeşitlerine çekti.Hikaye sonunda elindeki dal parçasını göstererek bununla hikayedeki fırçalardan farklı olarak doğada bulunan malzemerle parmak boyası fırçası tasarlayacaklarını söyledi.Öğrencilerin aşağıda verilen “Mühendislik Tasarım Süreçlerini”izlemesi öğretmen tarafından yönlendirme yapılarak sağlandı.


-PROBLEMİ FARK ETME: Hangi özellikte malzemeler seçilirse parmak boyasını uygulamak kolaylaşır?


-ÇÖZÜM ÜRETME: Malzemeyi belirler ve fırçaya nasıl dönüştüreceğine karar verir.


-PLANLAMA ÇİZME: Yapacakları fırça tasarımını çizerler.


-ÜRÜN OLUŞTURMA: Çizdiği fırça tasarımını doğadan topladığı malzemeleri bir araya getirerek ürüne dönüştürür.


-ÜRÜNÜ TEST ET- GELİŞTİR: Her çocuk tasarladığı fırçayla basit fırça baskıları yapar.Sonraki aşamada serbest resim çalışması yaparlar.Hangi bitkiyi kullanarak daha iyi bir fırça geliştirilebileceği hakkında öneriler sunulur.


143 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page