top of page

Müzik; Hayatın Ritmi

Güncelleme tarihi: 17 Mar 2021Müzik teriminin, Eski Yunancadaki "mousike" sözcüğünden ortaya çıktığı kabul edilmektedir. İnsan bir "ses evreni"' nin içine doğar ve bu ses evreniyle iç içe yaşar.Toplumsal bir varlık olan insan, var olduğu çağlardan beri algıladığı sesleri çözümleyip değerlendirmiş ve giderek sesleri bir anlatım biçimine dönüştürmüştür. Seslerle gerçekleştirilen bu anlatım sanatına "müzik" denir.

Müzik belli bir amaç ve yöntemle, belli bir güzellik anlayışına göre işlenerek bütünleştirilmiş seslerden oluşan estetik bir bütündür.

Müziğe felsefik ve sosyolojik açıdan da anlamlar yüklenebilir. Nitzche müzikle ilgili "müziksiz hayat hatadır" derken, Mustafa Kemal Atatürk, "müziksiz hayat mümkün değildir, çünkü müzik hayatın ta kendisidir" diyerek müziğin ne kadar derin bir felsefesi olduğunu vurgulamıştır.

İnsanın müzikle ifade edemeyeceği hiçbir duygusu yoktur. Bazen başka şekilde ifade edilemeyen duygular için en iyi yöntem müziktir. Müzik aynı zamanda duygularımızın da dilidir diyebiliriz.

İnsanoğlunun varoluşu ve kalp atışlarının ritminden yola çıkarak bulduğu bu sanat dalı asla yok olmayacaktır.


Duygu KAYA

Özel Rehberim Koleji

Müzik Öğretmeni34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page