top of page

Dünyanın İmdadına Yetişen Program: Zoom

Güncelleme tarihi: 17 Mar 2021

16 Mart 2020’de okulların covid 19 salgını nedeni ile tatil edilmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyurduğu “uzaktan eğitim” ülkemizde eğitimde yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Peki uzaktan eğitim neydi? Nasıl yapılacaktı?

Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitime TV kanalları ile başlarken okulumuz Türkiye’de henüz bilinmeyen “Zoom” programı ile interaktif bir şekilde online derslere başlayarak hem bulunduğu bölgede hemde Türkiye’de sistematik bir şekilde online derse başlayan ilk kurumlardan biri oldu. Zoom programı kısa sürede özel okullar arasında yayıldı ve aktif olarak kulanılmaya başladı.

Zoom programının devlet okullarında görev yapan öğretmenler tarafından da kullanılmaya başlanması ile bilinirliği arttı ve ülkemizin gündemine oturdu.


KİŞİ BİLMEDİĞİNİN DÜŞMANIDIR.Bir öğretmen hesabından 58,5 dolar para çekildiğini bunun Zoom tarafından yapılmış olabileceğini ileri sürerek şikayette bulundu. Bu durum üzerine televizyonlarda ve sosyal medya Zoom programının güvenilirliği tartışılmaya, komplo teorileri dolaşmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı il müdürlerini konu ile ilgili toplantıya çağırdı.

Halbuki zoom programı kayıt için kullanıcısından hiçbir kredi kartı bilgisi talep etmiyordu. Üstelik Zoom toplantıları için programa kayıt olmaya bile gerek yoktu.

Programın okulumuzda kullanılan ücretli versiyonlarını ve ücretli versiyon tekliflerini incelediğimizde 58,5 dolarlık bir ücretlendirme yoktu.

Öğretmenin hesabından çekilen paranın Zoom tarafından yapılmadığı anlaşıldıktan sonra ikinci bir skandal ortaya çıktı. Amerika’da zoom ile yapılan video konferans esnasında davetli olmayan kişiler konferansa katılarak konferansı sabote ettiler. Bu durum üzerine Zoom güvenlik tedbirlerini artırarak ID, şifre, waiting room ve lock meeting gibi özellikleri geliştirerek güvenlik açığını kapatmaya çalıştı.

Neredeyse bütün programlar için olduğu gibi Zoom uygulaması hakkında da “casus, bilgilerimizi çalıyor” tarzı spekülasyonlar uzun süre sosyal medyada dolaşmaya devam etti.

Bu esnada birçok devletin kendi sistemini geliştirmeye çalışırken yaşadığı talihsizlikler 2011’den beri faal olan Zoom uygulamasını vazgeçilmez hale getirdi.

Çin asıllı Amerikalı işadamı Son Jose tarafından 2011 yılında ABD'nin Kaliforniya kentinde kurulan, bulut teknolojisi ile online görüşmeler yapmaya imkan sağlayan zoom programı benzer programların varlığına rağmen basit arayüzü, ücretsiz sunduğu imkanlar ve sahip olduğu özellikler ile bütün dünyada milyonlarca öğretmen ve işadamı tarafından kullanılmaya ve sektörünün vazgeçilmez uygulaması olmaya devam ediyor.


Nihat Kasım

Okul Müdürü


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page